Gül & Powel'ın gizli anlaşması...

Tarih: 24 Mayıs 2003

Yer: Dışişleri Bakanlığı Balgat-Ankara

Tayyip Erdoğan ve Çankaya adayı Abdullah Gül Vatan Gazetesi & Sedat Sertoğlu´na röportaj veriyor. Abdullah Gül, bir ay önce ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell´la yaptığı görüşmeyi Sertoğlu´na anlatıyor: "Ben bu gezileri yapmadan önce, şimdi senin oturduğun koltukta (tam burada Gül, "Eliyle koltuğa vuruyor") ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki.

Powell Suriye´ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var."

Abdullah Gül, 17 Temmuz 2003 günü Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Saat´la görüşürken ABD ziyaretini açıklamaya çalıştı. Gül orada da Powell´la yaptığı gizli mutabakatın ayrıntılarını şu sözlerle aktardı: "Tezkerenin reddinden sonra Powell´ın Türkiye´ye yaptığı ziyarette, bölgede yap ılması gerekenleri beraber kararlaştırdık".

İŞTE GÜL´ÜN POWEL´LA İMZALADIĞI GİZLİ MUTABAKATIN MADDELERİ :

TÜRKİYE KUZEY IRAK´TAN ÇEKİLECEK
1. Irak & kuzeyinde bulunan bütün Türk birlikleri ve Türk Ordusu & bağlı özel kuvvetler, dört ay içinde aşamalı olarak Türkiye sınırları içine çekilecek.

SINIR HAREKÂTINA SON
2. Türk Ordusu bundan böyle hangi gerekçeyle olursa olsun, sınır ötesi harekâtta bulunmayacak. PKK/KADEK´in Türkiye egemenlik alanı dışında takip ve bastırılması harekâtlarına son verilecek.

PKK´YA ASKERİ HAREKAT İÇİN ABD´DEN İZİN
3. PKK/KADEK ´e karşı Türkiye devletinin egemenlik alanı içinde yapılacak askerî harekâtlar için, ABD askerî makamlarına haber ve bilgi verilecek, izin alınacak.

TÜRKİYE´YE AMBARGO VE ASKERİ YAPTIRIM TEHDİTİ
4. Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK/KADEK´e karşı ABD askerî makamlarına bilgi vermeden ve izin almadan harekât yapacak olursa, ABD hükümeti, Kürt halkına karşı şiddet kullanıldığı ve soykırım uygulandığı çerçevesi içinde uyarıda bulunma hakkını kullanabilecek. Bu durumda ABD gerekli gördüğü ambargo ve silahlı müdahale gibi siyasal ve askerî yaptırımları saklı tutacak.

ABD´NİN İRAN VE ORTADOĞU HAREKÂTINA AKTİF DESTEK VE KATILIM
5. Türkiye, ABD'nin İran´a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askerî harekâtlara, ABD'nin talep etmesi halinde şartsız olarak üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askerî birlik verecek. Türk birliklerinin üst komuta yetkisi, ABD komutanlığında olacak.

TÜRK ORDUSU´NUN ASKER VE SİLAH GÜCÜNDE İNDİRİM
6. Türk Ordusu'nun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD'nin uygun bulduğu sayı ve kabiliyete indirilecek, özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlanacak, bütün silah ve cephane bundan sonra ağırlıklı olarak kısa menzilli taktik savunma kavramına [belgede konsept deniyor] göre ayarlanacak, Türkiye´de bulunan ABD ve NATO irtibat subaylarının görev alanları ve yetkileri genişletilecektir.

KUZEY IRAK´TAKİ KUKLA DEVLETİ TÜRKİYE RESMEN TANIYACAK
7. Irak'ın kuzeyinde kurulmuş olan ve sözüm ona "Kürdistan" adı verilen Kukla Devlet, resmen ilan edildikten sonra, Türkiye tarafından da resmen tanınacak. Türk devletinin Kukla Devletin kuruluşunu "savaş nedeni" sayan Millî Güvenlik Siyaset Belgesi ve bu yöndeki politika ve kararları kaldırılacak.

PKK/KADEK ELEMANLARINA GENİŞ KAPSAMLI AF
8. Abdullah Öcalan ve diğer dört lideri dışında bütün PKK/KADEK yönetici ve elemanlarına geniş kapsamlı af çıkarılacak.

PKK/KADEK YASALLAŞACAK
9. Etnik grupların yasal siyasete katılmaları önündeki bütün yasal kısıtlamalar ve engeller kaldırılacak. Af yasasıyla bağlantılı olarak PKK/KADEK´e yasal siyaset düzleminde yer alma olanağı sağlanacak, hapiste veya dağda bulunan yöneticilerin siyasal mücadeleye katılmaları için gerekli hukukî ve siyasal önlemler alınacak ve uygulanacak.

BELEDİYELERE ÖZERKLİK
10. Kamu Reformu Yasası ve yeni Yerel Yönetim Yasaları hızla çıkartılarak, Türkiye´deki Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı şehir ve kasabaların belediyelerinin özerkleşmesi süreci kararlı olarak yürütülecek.

DÖRT YILDA AŞAMALI OLARAK FEDERASYONA GEÇİŞ
11. Türkiye, dört yıl içinde uygulanacak bir planla, üniter devlet yapısını terk ederek, federasyona geçecek.

KIBRIS´TA DENKTAŞ DEVRE DIŞI BIRAKILACAK VE ANNAN PLANI UYGULANACAK
12. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Arafat modeli" Denen uygulamayla devre dışı bırakılarak, Kıbrıs´ta Annan Planı bazı küçük değişikliklerle hayata geçirilecek.

EGE´DE YUNANİSTAN´IN TALEPLERİNE ESNEK TUTUM
13. Ege kıta sahanlığı konusunda Türkiye, Yunan doktrinine daha esnek davranacak, Türk jetlerinin uçuş alanı daraltılacak, sık sık ortaya çıkan "it dalaşı" sorunu Yunanistan rahatsız edilmeden çözülecek.

ERMENİSTAN´A YÖNELİK KISITLAMALAR KALDIRILACAK
14. Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek, sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak, Ermenilerin Türkiye´ye gezilerindeki bazı kısıtlamalar kaldırılacak.

BU ANLAŞMAYA İMZA ATAN BİR ZİHNİYETİ TÜRKİYENİN İKTİDARINA GETİRMEYİN

TERCİHİNİZİ LÜTFEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Yorumlar

23 Kasım 2007, tuncay dediki,
“ya arkadaş sen bunları nerenden uyduruyorsun nasıl sallıyorsun sen ne abdullah gülü tanıyorsun nede dünyadan haberin var vicdanın nasıl bu arada biraz mantıklı salla devlete millete fitne sokuyorsun inanmayın arkadaşlar ne yapmaya çalıştığını analayamıyorum yazık sana”

9 Ağustos 2007, halit dediki,
“Adamların yaptıkları meydanda.Fazla söze gerek yok. Hakan tam okumamış ondan böle diyo. şimdi ben naptım diyo ama çok geç artık.”

9 Ağustos 2007, memobaba dediki,
“arkadaşlar hakanı boşverin kendisi fetoşun muritidir biraz kafasını karıştırmışlar sallayın onu o yokmuş gibi yapın”

9 Ağustos 2007, hakan dediki,
“arkadaşlar bunun doğruluğunun kesşn olduğunu nerden biliyosunuz.akp karsıtı insanların yazdırmadığını nerden biliyosunuz.böyle şeylere inanmayın.lütfen”

30 Temmuz 2007, Volkan dediki,
“Utkucum, ben de dedigin herseye katılıyorum. Akil yasta degil bastadir. Bu millet eger kurtuluş savasini asabilmisse, bu ulke Mustafa Kemal Atatürk'ün kurdugu Türkiye Cumhuriyeti'yse bu vatan hainlerinden de kurtulmayi basarabilir diye inaniyorum. Su anki yonetim dini istismar edip, propaganda yapmasindan dolayi gercekten dindar insanlari dininden soguttu. Sanki durum laiksen dinsizsiz gibi bir hal aldi. allah sukur musluman ve turkum ve de laik'im. Bu isleri yapanlarinda gercekten allah'a inadigini dusunmuyorum, bunlarin ek bir allah'i var o da "Para". Ceplerini doldurmaya bakiyorlar.”

27 Temmuz 2007, utku dediki,
“ben 15 yasindayim ... ben bile bu asima ragmen simdiki yonetimin turkiye cumhuriyetinin yonetmesinin ne kadar turkiye cumhuriyeti icin kotu bi durum oldugunu gorebiliorum ( benim dusuncem ole ) ve ben bu anlasmaya ragmen turk halkindan 2 kisiden 1 kisinin akp ye oy vermesine inanamiorum ve herkezi biraz kurtulus savasinda canakkale savasinda canlarini veren dedelerimizim,atalarimizin ne icin, kimin icin bunu yaptiklarini ve simdiki bizi yonetenlerin ne yaptiklarini biraz oturum dusunmelerini istiorum lutfn bunu yapiniz”

Yorumlar   |   Yorum yaz